Vyhodnocení dotazníkového šetření na VII. restaurátorském semináři 2015

22.12.2015

V říjnu 2015 proběhl VII. restaurátorský seminář "Problematika retuše a rekonstrukce malířských uměleckých děl", který byl připravený ve spolupráci s restaurátorským institutem Opificio delle Pietre Dure ve Florencii. Vzhledem k tomu, že dosavadní formát spolupráce byl letos (v souvislosti se započatou realizací Koncepce rozvoje Národní galerie na léta 2015 –2020) uzavřen a při koncipování nové střednědobé strategie činnosti metodického centra se budou hledat nové modely práce, připravilo MC MVU pro účastníky semináře dotazník, jehož cílem bylo zmapování představ a požadavků odborné veřejnosti na organizaci podobných setkání.

Ze 150 účastníků semináře zpět odevzdalo vyplněný dotazník celkem 69 respondentů, což byla 46% návratnost. Výsledky tohoto šetření Vám předkládáme v elektronickém vyhodnocení, které vzniklo přepisem vyplněných papírových dotazníků do on-line přístupné databáze pro tvorbu anket a dotazníků Survio (viz materiál v příloze).

Můžeme konstatovat, že 71% respondentů se zúčastnilo restaurátorských seminářů opakovaně, minimálně podruhé, více než 40% z nich také navštívilo webové stránky metodického centra a shlédlo zde umístěné videozáznamy přednášek.

Většina účastníků byla s organizací semináře spokojena a 55% z nich by se chtělo podobných seminářů účastnit i do budoucna bez ohledu na to, zda budou prezentovány výsledky práce zahraničních nebo pouze českých restaurátorských týmů.

Respondenti také uvedli řadu zajímavých podnětů a témat pro další semináře, s nimiž při tvorbě nové strategie činnosti metodického centra do roku 2021 budeme pracovat. V řadě požadavků se však trochu negativně odrazila skutečnost, že pouze 25% účastníků, kteří se do průzkumu zapojili, pracuje v galeriích (muzeích výtvarného umění), na něž je obsahově zacílena činnost tohoto metodického centra, které naplňuje některé veřejné služby plynoucí ze zákona č. 122/2000 Sb. o ochraně sbírek muzejní povahy. Zejména specifická problematika vztahující se k památkové péči musí být respondenty předkládána nově zřizovaným metodickým centrům při Národním památkovém ústavu.

Všem respondentům děkujeme za vyplnění dotazníku a za aktivní spoluúčast na zkvalitňování činností a programu Metodického centra pro muzea výtvarného umění.

Dotaznik k restaurátorskému semináři (pdf)

Autor: Administrátor NG   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému