Vznik Diskusního fóra „Umělecké vzdělávání a role kulturních institucí“

24.1.2012

Ve dnech 22.–23. září se konalo v prostorách MŠMT a MK ČR diskusní fórum, které otevřelo vzájemný dialog o roli a podpoře uměleckého vzdělávání v ČR. Fóra se účastnila více než stovka odborníků, pedagogů, studentů i zástupců krajských samospráv a úřadů z ČR i zahraničí.

„Plénum v čele s odborníky se shodlo na tom, že je třeba dosavadní ‚Popelku‘ na vzdělávacím poli zviditelnit, a především ji do budoucna systematicky podporovat, a to na různých úrovních: pokusit se účelně uvést v život závěry celosvětové konference UNESCO v Soulu a v Bonnu v souladu s Výmarskou deklarací a tzv. Zelenou knihou EU, dokumentů, k nimž se Česká republika zavázala; zahájit koncepční a systematický dialog mezi resortem školství a kultury o těchto otázkách...“ (viz tisková zpráva ze dne 27. 9. 2011  http://www.umeleckevzdelavani.cz/data/TZ_DF_1.pdf)

Galerie – muzea umění – zastávají významnou roli právě na poli neformálního uměleckého vzdělávání, jejich zájmem by mělo být intenzivní zapojení se do této diskuse, jíž  mohou sledovat na webové stránce http://www.umeleckevzdelavani.cz/.

Závěry a doporučení z prvního diskusního fóra naleznete na této stránce pod odkazem http://www.umeleckevzdelavani.cz/data/zavery_DF.pdf .
Hlavní problémy byly shledány mimo jiné v těchto oblastech:
1.    chybí koncepčně nastavená spolupráce mezi MŠMT a MK ČR
2.    chybí provázanost systému vzdělávání pedagogů pro oblast formálního i neformálního vzdělávání zejména s ohledem na skutečné potřeby praxe a specifika jednotlivých oborů
3.    chybí institucionalizovaná systémová podpora umění a uměleckých institucí obdobně, jako je tomu v oblasti vědy, výzkumu a inovací
 

Autor: Administrátor NG   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
Nastavte si velikost písma:

TTT

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

2008 Metodické centrum pro muzea výtvarného umění Národní galerie

Metodické centrum Národní galerie v Praze, Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, 110 15 Praha 1
mcgalerie@ngprague.cz
www.mc-galerie.cz

 

Všechna práva vyhrazena © 2022 NETservis s.r.o.