Lektorská oddělení Sbírky umění devatenáctého století a Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze

Co zajištujeme:

Vytváříme a organizujeme nabídku vzdělávacích programů pro různé zájmové skupiny, mateřské, základní a střední školy a individuální návštěvníky či rodiny s dětmi z řad veřejnosti.

Koordinujeme vzdělávací a tvůrčí aktivity pro Veletržní palác (VP), Klášter svatého Jiří (JK), Dům u Černé Matky Boží (DUČMB), palác Kinských (PK) a příležitostně pro výstavy ve Valdštejnské jízdárně, Jízdárně Pražského hradu apod.

Kdo jsme:

Lektorská oddělení organizačně spadají pod jednotlivé Sbírky galerie.

Edukační činnost realizuje pět stálých zaměstnankyň NG – Monika Sybolová, Zdenka Řezbová ( LO SUDS ), Michaela Kabátníková, Irena Ellis, Hana Rosenkrancová ( LO SMSU ) – kurátorek pro edukační činnost a více než třicet spolupracovníků – externích lektorů (studenti pedagogické a filozofické fakulty UK, DAMU, AVU, FAVU, současní umělci, kurátoři apod.).

Jednotlivé programy, jež veřejnosti nabízíme, se odehrávají ve speciálně zařízených ateliérech:
Čtyři ve Veletržním paláci (z toho jeden multimediální) a po jednom atelieru v JK, DUČMB, VJ, JPH, nebo přímo v expozicích Národní galerie mezi originály uměleckých děl.

Náročnější projekty jsou financovány sponzory (UniCredit Bank, Koh-i-noor, Termo aj.) nebo z grantů (OSF, Evropský sociální fond, Národní agentura, Leonardo da Vinci).

Typy organizovaných aktivit:

Aktivity pro školy

Ve stálé nabídce máme více než 35 programů pro všechny věkové skupiny školních tříd – MŠ, ZŠ, SŠ. Účastníci mají možnost tvořit a vzdělávat se v přímém kontaktu s originály uměleckých děl, a to nejen za použití tradičních výtvarných médií, ale také médií nových, digitálních a v zázemí multimediálního atelieru.

Aktivity pro individuální návštěvníky

Nabízíme možnost vybrat si program dle druhu zájmu a věku. Chceme představit galerii jako prostor pro vzájemné setkávání, místo plnohodnotného a obohacujícího trávení času odpočinkem či zábavou ve spojení s dalším vzděláváním.

Typy programů pro dospělé:

• komentované prohlídky a diskuze s kurátory, umělci, odbornými lektory z různých oblastí (např. interaktivní komentované prohlídky „Pojďme mluvit o umění“)
  • komponované programy s tematickým propojením uměleckých děl, recitace, hudby....
  • kurzy dějin umění pro začátečníky a pokročilé – od 19. stol. do současnosti
  • výtvarné dílny s lektory či vystavujícími umělci
  • víkendové a týdenní výtvarné dílny jak v expozicích a atelierech galerie, tak v plenéru
  • jednodenní dílny a víkendové výtvarné dílny v krajině

Typy programů pro děti:

• otevřené sobotní výtvarné ateliéry pro děti a rodiče
  • středeční ateliéry pro mladší a starší děti
  • týdenní letní výtvarné dílny pro děti
  • interaktivní samoobslužná hra pro děti a rodiče „Hra KPZ“ – speciální krabička plná námětů a her k expozici umění od roku 1930 do současnosti.

Speciální akce:

Při zvláštních příležitostech – např. Muzejní noci či výročí založení NG koncipujeme a organizujeme
celodenní doprovodné akce s mnoha přizvanými externími odborníky a umělci.

V letech 2006 – 2008 se uskutečnil multimediální vzdělávací projekt, ve kterém spolupracovali umělci, pedagogové, lektoři z galerie a žáci a studenti dlouhodobě. S detailními informacemi o jeho průběhu a výstupech se můžete seznámit na www.artcrossing.cz.

Kontakty:

e-mail: vzdelavani@ngprague.cz, artcrossing@ngprague.cz