Citace podle normy ISO 690:2011 a generátor citací

24.2.2012

Možnosti utváření bibliografické citace pomocí generátoru citací a upozornění na rozhovor s autorem projektu Citace.com Martinem Krčálem v elektronickém časopise o informační společnosti IKAROS.

Kurátoři i galerijní knihovníci se při své publikační činnosti nebo správě knihovních fondů často potýkají s otázkou vytváření správných odkazů a citování odborné literatury. V univerzitní a knihovnické informační sféře jsou však již dlouho k dispozici nástroje, které usnadňují práci nejen odborníkům a studentům, ale i laikům.

Jedním z těchto nástrojů je i projekt Bibliografické citace vzešlý z prostředí filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně - Citace.com - citovat je snadné, který je dostupný na adrese: http://citace.com/.  Stránka obsahuje vedle návodů na správné utváření citování a komentářů k problematice i generátor citací podle aktuální citační normy ISO 690:2011. Knihovnám pak systém nabízí implementaci citace do jejich katalogů a dalších systémů.

V rámci systému můžete na základě zadaného ISBN čísla knihy či jiné publikace snadno dohledat potřebnou citaci. Pro tuto službu čerpá citační software z informačních zdrojů Masarykovy univerzity v Brně, Vysokého učení technického v Brně a serveru Kongresové knihovny Library of Congress.

Je to velmi užitečný nástroj, který kurátorům u další galerijním pracovníkům usnadní práci. Podrobnosti o funkcích citačního softwaru naleznete i v elektronickém časopisu o informační společnosti IKAROS, kde je rozhovor s autorem projektu citace.com Martinem Krčálem - http://ikaros.cz/o-nove-podobe-projektu-citacecom-s-martinem-krcalem, který doporučujeme také vaší pozornosti.

 

zdroj: http://ikaros.cz/ 

 

 

Kovářová, Pavla; Krčál, Martin. O nové podobě projektu Citace.com s Martinem Krčálem. Ikaros [online]. 2012, roč. 16, č. 2 [cit. 21.02.2012]. Dostupný na World Wide Web: <http://ikaros.cz/node/7340>. URN-NBN:cz-ik7340. ISSN 1212-5075.

 

 

Sekce: Informace   |   Tisk   |   Poslat článek známému
Nastavte si velikost písma:

TTT

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

2008 Metodické centrum pro muzea výtvarného umění Národní galerie

Metodické centrum Národní galerie v Praze, Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, 110 15 Praha 1
mcgalerie@ngprague.cz
www.mc-galerie.cz

 

Všechna práva vyhrazena © 2022 NETservis s.r.o.