PODPORUJEME MOBILITU SBÍREK: CESTA VPŘED PRO EVROPSKÁ MUZEA

3.6.2014

Metodické centrum Národní galerie předkládá českým muzejním pracovníkům překlad metodického manuálu k mobilitě sbírek, který vydala Finská národní galerie v roce 2010 jako výsledek práce pracovní skupiny v rámci evropského grantového projektu Mobilita sbírek 2.0, půjčování v Evropě ve 21. století.

Vedle historického přehledu sběratelství, současných muzejních strategií a časového přehledu zpracování tématu v rámci EU zájemci v metodice naleznou statě věnované novému využití sbírek, právním a ekonomickým aspektům mobility sbírek, ochraně sbírek z hlediska mobility, doporučení k managementu sbírek, možnostem dlouhodobých výpůjček a alternativám ke komerčnímu pojištění. Další kapitoly jsou věnovány proměně muzejních sbírek, které byly zpřístupněny ve virtuálním prostředí, různým aspektům využívání a zpřístupňování sbírkových předmětů pro veřejnost a v zájmu společnosti. Asi nejvyhledávanější částí bude závěrečný Praktický průvodce mobility sbírek, který přehledným tabulkovým způsobem shrnuje jednotlivé kroky, které musí muzea učinit v roli půjčitele i v roli vypůjčitele a doporučuje, co nemají muzejní pracovníci v procesu mobility sbírek opomenout.

Metodiku si se souhlasem Finské národní galerie můžete stáhnout zde. Muzeím je povoleno užívat stávají text pro nekomerční účely, pokud budou v těchto nově vytvořených dílech uvedeni autoři díla původního a jeho překladu, a pokud tato nová díla získají oprávnění ke zveřejnění za identických podmínek jako tato předloha.

Autor: Administrátor NG   |   Sekce: Mobilita sbírek   |   Tisk   |   Poslat článek známému