Závěrečná zpráva a doporučení výboru pro otázky kultury týkající se zlepšení podmínek pro podporu mobility sbírek

30.4.2012

Evropská agenda pro kulturu, která reflektuje roli kultury jako klíčového elementu v evropském integračním procesu, stanovila tři své hlavní cíle: podpora kulturní rozmanitosti a mezikulturního dialogu, podpora kultury jako katalyzátoru kreativity v rámci Lisabonské strategie pro růst a zaměstnanost a podpora kultury jako životně důležitého prvku mezinárodních vztahů EU.

Pro naplnění těchto cílů zavedla Evropská agenda pro kulturu nové metody spolupráce – tzv. otevřenou metodu koordinace (Open Method of Coordination – OMC) pro strukturovanější systém spolupráce mezi členskými státy a institucemi EU. Expertní pracovní skupina OMC zabývající se mobilitou sbírek vydala v roce 2010 tuto závěrečnou zprávu a doporučení, která obsahují výsledky několikaletého dialogu o problémech spojených s mobilitou sbírek.

Závěrečné zprávě a doporučením výboru pro kulturu předcházely ještě dokumenty zaměřené na standardy a administraci výpůjček „Akční plán na podporu mobility muzejních sbírek a standardů pro výpůjčky Evropskou unií“ z roku 2007 a „Zpráva podskupiny OMC o státních zárukách a dohodách o sdílené odpovědnosti“ z roku 2010, jejichž překlad si zde také můžete prostudovat.

příloha č. 3: Závěreč_ná_ zpráva_ a_doporučení_ výbor_u_pro_otázky_ kultury.pdf

příloha č. 5: Facility_Report_OMC.pdf

příloha č. 4: Zpráva podskupiny OMC.pdf

Autor: Administrátor NG   |   Sekce: Mobilita sbírek   |   Tisk   |   Poslat článek známému