Jak zarámovat obraz? – metodický manuál

13.2.2018

Jak zarámovat obraz? – metodický manuál Metodické centrum vydalo první publikaci s názvem „Jak zarámovat obraz?“ z nové metodické řady zaměřené na preventivní konzervaci, ochranu a bezpečnost sbírkových předmětů výtvarného umění a další aspekty práce v galeriích / muzeích výtvarného umění.
Jedním z nejdůležitějších, ale často pro svou samozřejmost přehlížených, nástrojů pro dlouhodobou ochranu a bezpečnost sbírkového předmětu i jeho estetické působení na výstavách je vhodná adjustace každého předmětu.

U děl výtvarného umění pod pojmem adjustace v užším slova smyslu máme na mysli zejména rámy u obrazů, pasparty a rámy u kreseb a grafik či sokly u soch. V širším slova smyslu jsou pak adjustací různé vitríny, výstavní instalační prvky zvyšující bezpečnost předmětu, ale i obalový materiál (například transportní klima bedny a rámy), v němž je dílo půjčováno a převáženo na výstavy nebo je v něm dlouhodobě uloženo v depozitářích muzea. Každá z těchto poloh, skrytých pod souhrnným pojmem adjustace, má svá pravidla, která se liší jak podle druhu uměleckých děl, tak podle materiálu, z něhož jsou tato díla zhotovena nebo podle doby, kterou v dané ochranné adjustaci mají být díla umístěna. Každý kurátor muzejní sbírky či zaměstnanec muzea odpovědný za ochranu a bezpečnost sbírek by si rozdílných potřeb různých sbírkových předmětů měl být vědom a měl by se orientovat v základních principech správné adjustace.

Aktuálním trendům v oblasti rámování a adjustace obrazů a uměleckých děl na papíře se věnuje nová publikace metodického centra „Jak zarámovat obraz?“, jejíž texty napsali zkušení restaurátoři z Národní galerie v Praze – Jarmila Franková a Adam Pokorný.

Vlastníci a správci sbírek zapsaných v centrální evidenci na MK ČR si mohou po předchozí telefonické domluvě (T: 224 301 163) publikaci zdarma vyzvednout v Metodickém centru pro muzea výtvarného umění ve Veletržním paláci, Praha 7.

 

 

Autor: Administrátor NG   |   Sekce: Nové příspěvky   |   Tisk   |   Poslat článek známému
Nastavte si velikost písma:

TTT

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2008 Metodické centrum pro muzea výtvarného umění Národní galerie

Metodické centrum Národní galerie v Praze, Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, 110 15 Praha 1
mcgalerie@ngprague.cz
www.mc-galerie.cz

 

Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.