Co je galerie?

Označení galerie není jednoznačně svázáno s jedním typem institucí a služeb, které poskytují. V ČR je užívání pojmu galerie velmi volné a vyvíjelo se v různých historických kontextech. Důsledkem této terminologické volnosti a právní neukotvenosti jsou problémy s identifikací poslání a služeb u konkrétních institucí. S jakými typy galerií se můžeme v našem veřejném prostoru potkat a jaké specifické služby pro společnost plní osvětluje přehled CO JE GALERIE. Soubory CO NÁVŠTĚVNÍK GALERIE NEVIDÍ a GALERIE PRO VEŘEJNOST ve stručnosti shrnují veřejné služby, které mají vykonávat galerie prvního typu - specializovaná muzea výtvarného umění, které svou činnost řídí zákonem o sbírkách. Poslední soubor SÍŤ SBÍRKOTVORNÝCH GALERIÍ představuje hlavní cílovou skupinu Metodického centra pro muzea výtvarného umění a dvě profesní organizace, v nichž se tyto galerie sdružují.

CO JE GALERIE

GALERIE PRO VEŘEJNOST