ČESKÁ MUZEA PO KAUZE DIAG HUMAN (Důsledky pro mezinárodní mobilitu sbírek)

Diskusní fórum konané ve středu 20. 6. 2012 v auditoriu Veletržního paláce, Praha 7 od 10.00 do 15.00.

Ve středu 20. 6. 2012 proběhlo v auditoriu Veletržního paláce Národní galerie v Praze diskusní fórum 40 muzejních odborníků zaměřené na aktuální otázky a problémy spojené s mezinárodní mobilitou sbírkových předmětů, která byla po nečekaném exekučním zabavení tří uměleckých děl z veřejných státních sbírek ve vídeňském Belvederu nepříjemně narušena. Zástupci zejména tří nejvýznamnějších státních muzeí (NG v Praze, MG v Brně a UPM v Praze) seznámili přítomné se všemi důsledky, které tato situace do muzejní práce přinesla, včetně zvýšených finančních nákladů a ochuzení již dohodnutých výstavních projektů v zahraničí o umělecký materiál z českých sbírek. Na své specifické problémy také upozornilo Židovské muzeum v Praze. Pozitivním výsledkem fóra je ujištění MK ČR, že bude žádosti o vývozní povolení individuálně posuzovat a nebrání se dohodě o nastavení obecných pravidel, která by tento administrativní proces zjednodušila.

V sekci semináře se zatím můžete seznámit s tezemi jednotlivých hlavních panelových debatérů. V průběhu prázdnin budou zpracovány rozbory situace a návrhy řešení, které zazněly v rámci diskuse, a průběžně budou zveřejňovány na tomto místě,

Fotogalerie ze semináře je zveřejněna v části „Fotooddělení a fotogalerie.

Pro diskusi o imunitě proti zabavení byla důležitá znalost textu dr. Nouta van Woudenberga, který přednesl na Kolokviu na téma imunity proti zabavení kulturních statků dne 23. 4. 2012 v NG v Praze. STÁTNÍ IMUNITA A ZAPŮJČKY KULTURNÍCH PŘEDMĚTŮ Praha duben 2012 (PDF)

Program semináře:

9.30 – 10.00 Registrace účastníků
10.00 – 10.15 RNDr. Jana Řepová (ředitelka SOČ, NG Praha): Zahájení
10.15 – 10.45 PhDr. Magda Němcová (NG Praha): Výsledky pracovní skupiny OMC pro zkoumání způsobů a prostředků ke zjednodušení procesu půjčování a zapůjčování předmětů kulturní hodnoty
(Evropská komise: priorita D – Kulturní dědictví včetně mobility sbírek)
10.45 – 11.00 PhDr. Kateřina Tlachová (MG Brno): Dopad kauzy na Moravskou galerii v Brně
11.00 – 11.15 PhDr. Helena Koenigsmarková, (UPM Praha): Nemocná mobilita
11.15 – 11.40 PhDr. Magda Junková (MK ČR): Problematika mobility sbírek z pohledu ministerstva kultury
11.40 – 12.00 JUDr. Milada Kervitcerová, (MK ČR-OMG): Stanovisko odboru k praxi povolování vývozů
12.00 – 12.15 Libor Veselý (Kunsttrans Praha): Dopad kauzy na specializované služby související s mobilitou sbírek
12.15 – 13.00 Přestávka - občerstvení