MUZEJNÍ SPOLKY A KLUBY PŘÁTEL GALERIÍ

30.6.2016

Pracovníky muzeí a galerií zveme na seminář k usnadnění orientace v měnícím se právním prostředí a poskytnutí praktických doporučení pro činnost galerijních klubů a spolků, který se uskuteční ve čtvrtek 20. 10. 2016 od 10.00 na Ministerstvu kultury v Konírně Nostického paláce, Maltézské náměstí 1, Praha 1.

Současná síť galerií – muzeí výtvarného umění vznikla většinou na základě politického rozhodnutí v průběhu 50. - 60. let 20. století. Čas vzniku galerií určil odlišné podmínky pro vznik spolupracujících muzejních spolků, které historicky utvářela vlastivědná či technická muzea. Po roce 1990 řada galerií na podporu práce s veřejností iniciovala vznik galerijního klubu přátel nebo obdobného spolku. Řada galerijních klubů se transformovala z Klubů přátel výtvarného umění, s nimiž galerie před rokem 1989 spolupracovaly.

Organizační změny plynoucí z právních úprav Občanského zákoníku a dalších předpisů, ale také generační obměna v rámci galerií vyvolala potřebu semináře zaměřeného na právní, ekonomické, ale i praktické aspekty činnosti muzejních a galerijních spolků a klubů. Úvodní slovo přednese ředitel OMG Mgr. Pavel Hlubuček. Po shrnutí právního prostředí a nezbytných organizačních náležitostí muzejního spolku na základě odborných podkladů od pana Ondřeje Kašpaříka z OMG MK, vystoupí předsedkyně Společnosti přátel Národní galerie, předsedkyně Společnosti Národního muzea, tajemnice Spolku přátel Muzea umění Olomouc a představí účastníkům organizační know-how svých spolků. Na seminář uzavře vystoupení odpovědného pracovníka OMG o dotačním programu MK ČR pro spolky.

Cílem semináře je usnadnění orientace galerií v měnícím se právním prostředí a poskytnutí praktických doporučení pro organizaci a spolupráci s galerijními kluby a spolky.

Pořadatel: Metodické centrum pro muzea výtvarného umění v NG a Odbor ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií Ministerstva kultury ČR

Místo konání: Ministerstvo kultury ČR, Nostický palác – Konírna, Maltézské náměstí 1, Praha 1

Datum: 20. 10. 2016

Rozsah: celodenní seminář

Komu je seminář určen: vedoucí a odborní pracovníci muzeí a galerií v ČR, předsedové a jednatelé (tajemníci) galerijních spolků a klubů.

Přihláška na seminář: Zájemci o účast na semináři se mohou hlásit prostřednictvím přihlášky na e-adrese dagmar.jelinkova@ngprague.cz do 15. 10. 2016

Přihláška ke stažení (DOCX)

Program ke stažení (DOCX)

Autor: Superadmin NETservis   |   Sekce: Semináře Metodického centra   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.